Pierwsze akwarium

PIERWSZE AKWARIUM?

Jeżeli trafiłeś na tę stronę, to prawdopodobnie przymierzasz się do kupna pierwszego akwarium. Postaramy się podać kluczowe czynniki, które powinniśmy wziąć pod uwagę zanim zdecydujemy się na zakup.

Zacznijmy więc od początku !

Zanim kupisz akwarium musisz zastanowić się:

  • ile już wiesz o rybach i zakładaniu akwarium
  • czy będziesz mieć czas, by się nim zajmować i pielęgnować?
  • czy jesteście przygotowani na wydanie pewnej kwoty, która nie ogranicza się wyłącznie do kosztu samego akwarium i kilku rybek

 

JAK ZAKŁADAĆ AKWARIUM I JAKIE WYBRAĆ PIERWSZE RYBKI?

Przede wszystkim zanim kupimy akwarium powinniśmy zebrać trochę informacji jakie są etapy zakładania akwarium, a dopiero potem wybrać się na zakupy. Wiele osób pod wpływem emocji lub by spełnić zachciankę dzieci kupuje akwaria i kilka ładnych rybek i szybko poszukuje informacji jak to wszystko urządzić. A to jest niestety podstawowy błąd!!!!

Dlaczego?

Dlatego, że pierwszym etapem jest tzw. „DOJRZEWANIE AKWARIUM„, które trwa kilka tygodni, a pełna jego stabilizacja zajmuje czasem nawet kilka miesięcy. W zasadzie w ciągu pierwszych dwóch tygodni nie powinno się wpuszczać rybek do akwarium, bo prawdopodobnie nie przeżyją tego etapu. Owszem możemy kupić „mocne” ryby jak gupiki, ale nawet jeżeli przetrzymają te warunki, to nie znaczy, że świetnie czują się w naszym nowym akwarium. Dojrzewanie akwarium, to nic innego jak ustabilizowanie i wykształtowanie się warunków sprzyjających rybom. Woda, którą mamy w kranie jest bardzo chlorowana i ma nieodpowiednie parametry. Aby poprawić stan wody musimy najpierw zamontować filtr, w którym po około dwóch tygodniach wytworzą się bakterie nitryfikacyjne odpowiedzialne z walkę z glonami oraz które poprawiają współczynnik PH wody. Dopiero po tym etapie możemy wpuścić pierwsze rybki. Szczegółowe informacje o zakładaniu akwarium przeczytacie w artykule „Jak zakładać akwarium?”.

 

Jakie wybrać rybki i ile?

Z własnego doświadczenia wiem, że do pierwszego akwarium nie powinniśmy kupować ryb wymagających. Osobiście popełniłem błąd kupując neonki, gupiki i bocje. Co się okazało? Po kilku dniach zostały mi tylko gupiki, a pozostałe rybki niestety nie zaakceptowały nowych surowych warunków. Z czasem kiedy warunki będą stabilne możemy zainwestować w ładniejsze rybki.

Jeżeli chodzi o ilość ryb, to również nie przesadzajmy. Rybki muszą mieć miejsce do pływania. Wydaje się, że przecież taka mała rybka nie potrzebuje dużo przestrzeni, ale tak nie jest. Doświadczeni akwaryści stosują taką zasadę, że „na jedną rybkę powinno przypadać 5 litrów wody„. Zatem jeżeli zdecydujemy się na akwarium 25 L, to ilość rybek nie powinna przekraczać 5-6 ryb.

 

PIELĘGNACJA AKWARIUM

Akwarium, to nie tylko karmienie rybek, ale również regularne dbanie, by nie rozwijały się w nim glony i aby rybki miały dobre warunki. Nie zajmuje jednak to dużo czasu, wystarczy poświęcić 20-30 minut raz w tygodniu, a wtedy Twoi nowi domownicy będą mieli warunki jak w naturalnym środowisku.

Jak dbać regularnie o akwarium?

Podmiana wody i usuwanie glonów.

Otóż co tydzień będziemy musieli odmulić dno i podmieniać 10-15% wody. Rybki jak każde stworzenie załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne, a naszym zadaniem jest oczyszczenie wody zarówno z mułu jak również z resztek pokarmu. W tym celu stosuje się odmulacze dzięki, którym „odkurzymy” dno akwarium i jednocześnie usuniemy wspomniane 10-15% wody. Potem dolewamy świeżą wodę, lecz PAMIĘTAJ !!! NIE PROSTO Z KRANU !!!, a taką, która stała w jakimś zbiorniku lub butelce przynajmniej 2-3 dni.

Ponadto w pierwszych tygodniach niemal w każdym akwarium pojawiają się glony na szybach. Oczywiście pozbędziemy się ich po jakimś czasie (pod warunkiem, że regularnie będziemy podmieniać wodę). Ale zanim to nastąpi musimy zaopatrzyć się w swoistą „skrobaczkę”, czyli np. czyścik z żyletką, dzięki któremu usuniemy glony z szyby. Ponieważ opadające glony lecą prosto na dno, to powinniśmy najpierw usunąć glony, a potem zabrać się za odmulanie i podmianę wody.

Mycie filtra.

Filtr w akwarium jest po pierwsze po to, by „wciągać” wszelkie brudy, a po drugie, by napowietrzać. Gąbka znajdująca się wewnątrz po około tygodniu funkcjonowania będzie mocno zabrudzona. Dlatego kolejną czynnością jest umycie wkładu filtracyjnego. ALE UWAGA !!! Bardzo ważne jest, by WKŁAD FILTRACYJNY MYĆ W WODZIE, KTÓRĄ POBRALIŚMY Z AKWARIUM PODCZAS ODMULANIA !!! Jest to niezwykle istotne ponieważ w wodzie tej znajdują się wspomniane bakterie nitryfikacyjne i odpowiednie PH. Jeżeli umyjemy pod bieżącą wodą z kranu, to niestety spłuczemy wszystkie bakterie, które powstały w tym okresie.

KOSZTY ZAKUPU PIERWSZEGO AKWARIUM

Szczegółowe koszty zakupu pierwszego akwarium, czyli proponowanego przez nas zbiornika 25 litrów znajdziecie w artykule „Pierwsze akwarium. Jakie koszty?”.

Tutaj jednak wspomnimy ogólnikowo co będzie Wam potrzebne, aby założyć pierwsze akwarium i jakie koszty wiążą się z jego utrzymaniem i pielęgnacją.

Oto niezbędne elementy do uruchomienia akwarium:

  • zbiornik
  • pokrywa z oświetleniem
  • filtr
  • grzałka
  • siatka do odławiania ryb
  • roślinka akwariowa
  • odmulacz dna
  • czyścik do szyb
  • tło do akwarium
  • podłoże w akwarium
  • wystrój akwarium

Wydatki na zakup małego akwarium z wymienionym powyżej wyposażeniem, to około 200-300 zł, natomiast koszt pielęgnacji to tylko koszt wody podmienianej co tydzień i koszt oświetlenia, które musimy wymieniać co 12 miesięcy (oczywiście mamy na myśli świetlówki). Nawet jeżeli świetlówka świeci dalej, to niestety traci ona swoje właściwości i pogarszają się warunki wody.

PODSUMOWANIE

Jeżeli doczytaliście ten artykuł do końca i nie byliście znudzeni nim, to znaczy, że wkrótce pójdziecie kupić pierwsze akwarium. Mam nadzieję, że weźmiecie sobie do serca te wskazówki, bo z pewnością przydadzą się Wam w pierwszych tygodniach funkcjonowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *