Napowietrzanie i filtrowanie akwarium

Napowietrzanie i filtrowanie akwarium.

NAPOWIETRZANIE I FILTRACJA

Niezależnie od tego, czy w naszym akwarium żyją rybki, czy tylko rośliny, każde z nich potrzebuje powietrza, by w pełni oddychać. Tlen jest przecież najważniejszy, dlatego dobry filtr akwariowy, to podstawa każdego zbiornika.

 

Rybki pobierają tlen rozpuszczony w wodzie, zaś same wydzielają dwutlenek węgla, który później pochłaniają rośliny. Dynamiczny ruch powietrza sprawia, że tlen jest wtłaczany do wody naturalnie i swobodnie, co dzieję się w środowisku naturalnym. Niestety w akwarium nie ma naturalnych prądów, dlatego niezbędne jest zastosowanie filtrów z funkcją napowietrzania

 

Napowietrzanie

Napowietrzanie wody następuje w wyniku pracy dyfuzora lub filtra, a w niektórych przypadkach oba elementy są stosowane. Tlen najczęściej jest wprowadzany z powietrza, a ponieważ ma on tendencje do „uciekania” w górę, dlatego używa się do tego rurek lub wężyków wsuwanych aż do dna. Jeszcze do niedawna uważano, że wystarczy do wody wprowadzić tlen, by rybki mogły swobodnie oddychać, a one z kolei zamienią go na dwutlenek węgla, tak niezbędny dla roślin. Tymczasem okazuje się, że rybki nie są w stanie wyprodukować na tyle dużo Co2, by fauna rozwijała się dynamicznie. Dlatego właśnie filtry i napowietrzacze wyposażono w dyfuzory, w których umieszcza się dodatkowe porcje dwutlenku węgla. Część tlenu rybki pobierają z powierzchni wody. By im ułatwić stosuje się tak zwane filtry kaskadowe, które nieustannie poruszają taflą wody wpuszczając do niej większą porcję powietrza.

 

Filtrowanie

Po co filtrować skoro w naturze filtry nie występują? Nie do końca jest to prawdą. Na dnie rzek i jezior występują jednak organizmy, które zajmują się usuwaniem gnijących pokarmów, zanieczyszczeń itd.  Część osób powie, że z resztkami poradzą sobie glonojady. Niestety w większości przypadków oprócz aspektów dekoracyjnych, glonojady nie spełniają swoich funkcji. Stąd właśnie wziął się pomysł stosowania filtrów w akwarium. Wymuszony przez pompkę ruch wody (do której wprowadzane jest powietrze) powoduje, że przechodzi ona przez filtr zatrzymując resztki pokarmów, resztki roślin i glony. Początkujący akwaryści nie wiedzą o tym, że w filtrach gromadzą się miliony bakterii nitryfikacyjnych, które skutecznie walczą z zanieczyszczeniami i glonami. Rozwijają się one przez około 2 tygodnie, dlatego nigdy nie wolno czyścić filtra pod bieżącą chlorowaną wodą, gdyż zwyczajnie wypłuczemy je.

Napowietrzanie i filtrowanie wody jej jest konieczne w przypadku każdego akwarium. Tak jak oświetlenie akwarium jest podstawowym wyposażeniem każdego zbiornika, tak i popularnie nazywana „pompka” jest elementem kluczowym. Dobry sprzedawca w sklepie akwarystycznym z pewnością podpowie nam, który filtr dobrać do naszego zbiornika i jego mieszkańców. Warto pamiętać, że lepiej zastosować większy filtr i nie żałować pieniędzy, niż zbyt mały, który będziemy musieli czyścić co dwa dni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *