Jak kupować ryby?
Masz już założone akwarium, pracuje ono jakiś czas i przychodzi moment zakupu ryb. Jak każdy w tym momencie zadajesz sobie kilka podstawowych pytań. Jakie ryby? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Jak się do zakupów przygotować?
Podstawową rzeczą jaką powinieneś ustalić, to jakie ryby możesz wpuścić do swojego zbiornika, co zależy od jego objętości. Im mniejsze akwarium tym mniejszy wybór gatunków. Chociaż ostatnio prężnie rozwija się nano akwarystyka i wybór małych gatunków ryb jest coraz większy, to nie wszystkie gatunki nadają się dla osób zaczynających swoją przygodę z akwarystyką.
Następną ważną kwestią jest temperatura. Czy chcemy dogrzewać akwarium? Czy też mamy wystarczająco ciepło w pokoju, żeby pozwolić sobie na gatunki nie wymagające 25 – 26°C.
Ustaliłeś już w jakim kierunku zmierzasz: jakimi gatunkami zarybisz akwarium i jaką temperaturę zapewnisz rybom. Czas na następny krok, czyli zakup ryb. Zrób wszystko, aby był jak najlepiej przemyślany. Wybierasz się więc do sklepu. To, do jakiego się udasz to często loteria, o ile nie znasz żadnego z polecenia. Jeżeli uda Ci się trafić w odpowiednie miejsce, sprzedawca pomoże i doradzi Ci w kwestii doboru gatunków ryb. Abstrahując jednak od samego doboru gatunkowego ryb, warto też samemu poznać kilka podstawowych zasad, dzięki którym unikniesz przykrych niespodzianek.
Pamiętaj, że przede wszystkim zależy Ci na tym, aby do Twojego zbiornika trafiła zdrowa ryba. W sklepie można uznać, że dostaniesz tylko zdrowe ryby i jest to oczywiste. Ale jak odróżnić rybę zdrową od chorej? Jest kilka podstawowych symptomów wskazujących na to ze ryba jest chora lub boryka się z jakimś pasożytem. Są to m.in.:
- Ryby ocierające się o elementy dekoracji – takie ruchy mogą świadczyć o chorobach skóry.
- Napuchnięty brzuch – zwiastuje problemy układu trawiennego.
- Napuchnięta ryba, wybałuszone oczy, sterczące łuski – wyklucza taką rybę od zakupu.
- Ciągnące się odchody (białe nitki, galaretowate odchody) – problemy z pasożytami.
- Szybko oddychające ryby – pasożyty skrzeli, bądź nieodpowiednie parametry wody.
- Postrzępione płetwy i kłębki na płetwach przypominające watę – oznaka chorób bakteryjnych.
Chora ryba to poważny kłopot, jeżeli więc wypatrzymy jakieś symptomy chorobowe przełóżmy zakup ryb na później. Kupując ryby powinniśmy też zwrócić uwagę na ich kształt. Przypatrz się czy nie są pokrzywione, czy nie brakuje im jakichś elementów ciała takich jak oczy, płetwy, pokrywy skrzelowe. Ryby z defektami będą żyły i zazwyczaj nic się im nie dzieje w akwarium, lecz zakładamy akwarium po to, żeby cieszyć się pięknie wyglądającym zbiornikiem i ciekawymi rybami, a nie straszącymi potworkami.