O filtracji w akwarium.
Sercem każdego akwarium jest filtr. Filtr odpowiada za odpowiednie oczyszczenie oraz cyrkulację wody w akwarium. Akwarium jako całkowicie zamknięty ekosystem musi być wyposażone w odpowiednią filtrację.Filtry akwariowe możemy podzielić na: filtry wewnętrzne i filtry zewnętrzne.
Filtry wewnętrzne zazwyczaj oczyszczają wodę w większym stopniu mechanicznie natomiast w mniejszym stopniu biologicznie. Wadą tych filtrów jest to, że zajmują miejsce wewnątrz akwarium. Niewątpliwą zaletą jest ich cena. O ile w mniejszych akwariach dobrze sobie radzą to w dużych zbiornikach nie możemy ich traktować jako główne źródło filtracji wody. Wyjątkiem od reguły są filtry proponowane przez firmę Juwel. Są to pewnego rodzaju wewnętrzne filtry kubełkowe. Posiadają dużą pojemność na różnego rodzaju wkłady, w tym i biologiczne.
Filtry zewnętrzne to tak zwane filtry kubełkowe oraz coraz bardziej popularne sumpy. My skupimy się jednak na filtrach kubełkowych, które w akwarystyce słodkowodnej są najbardziej popularne.
Wybierając filtr kubełkowy do akwarium, musimy zwrócić szczególną uwaga na odpowiednio dobrany przepływ wody oraz pojemność filtra. Oba te parametry zależą od litrażu naszego zbiornika. Osobiście zawsze polecam wybrać trochę większy filtr niż zaleca producent. Taki filtr może dłużej pracować bez konieczności czyszczenia jego wkładów oraz komory wirnika. Klientom kupującym filtr w naszym sklepie zawsze zwracamy uwagę na dostępność części zamiennych. Producenci tańszych kubełków często nie dają nam możliwości dokupienia do nich podzespołów. W efekcie niby tańszy filtr w zakupie okazuje się droższy w eksploatacji niż markowy filtr, do którego dokupienie uszczelek czy kolanek nie sprawia problemu. Po kilku latach eksploatacji do markowego kubełka dokupimy uszczelki czy też wirnik a do tańszych chińskich filtrów już nie, co zakończy się niestety kupnem nowego filtra.
Dobierając odpowiednie media filtracyjne nasz filtr możemy ukierunkować na filtrację mechaniczną lub biologiczną. Większość producentów już wyposaża swoje urządzenia w media filtracyjne, ale niestety są to zwykle gąbki i nie najlepsza ceramika.
Zastosowanie gąbek w filtrze kubełkowym ma za zadanie wychwycić grubsze zanieczyszczenia. Wata filtracyjna jest odpowiedzialna za wyłapanie najdrobniejszych mechanicznych zanieczyszczeń. Te dwa rodzaje materiałów filtracyjnych zaliczamy do filtracji mechanicznej. Firma Juwel oferuje nam różnego rodzaju gąbki BioPlus (gąbka niebieska) do wstępnej filtracji mechanicznej, ale także gąbki o ukierunkowanym działaniu. BioCarb (gąbka czarna) to gąbki, które usuwają wszelkie zanieczyszczenia chemiczne poprzez zastosowanie węgla aktywnego. Nie dopuszczają do przedostania się zanieczyszczeń do niebieskich gąbek, będących siedliskiem pożytecznych kultur bakterii. Jeśli gąbka węglowa pozostanie w akwarium zbyt długo, może uwolnić chemikalia z powrotem do wody! W związku z tym zaleca się wymieniać gąbkę węglową BioCarb co 4 tygodnie.
Nitrax to zielona gąbka zawierająca pożyteczne kultury bakterii, które usuwając z wody azotany pozbawiają glony substancji odżywczych. Wewnątrz gąbek znajdują się tabletki zawierające bakterie nitryfikacyjne, które uaktywniają się po zalaniu akwarium wodą.
Za filtrację chemiczną wody odpowiedzialny jest węgiel aktywny (biały koszyczek w centralnej części filtra) np. Juwel Carbax oraz zeolit np. Juwel Amorax. Węgiel aktywny absorbuje wszystkie rozpuszczone substancje w wodzie a także usuwa zabarwienie wody. Najczęściej stosujemy go zaraz przy starcie zbiornika oraz po kuracji leczniczej. Zeolit jest materiałem filtracyjnym, który usuwa amoniak z wody. Ze względu na porowatą strukturę obu mediów filtracyjnych bardzo dobrze rozwija się na nich flora bakteryjna odpowiedzialna za biologiczną stronę filtracji wody.
Typowym medium filtracji biologicznej jest tak zwana ceramika. Duża ilość porów sprawia, że staje się ona podłożem dla bakterii tlenowych i beztlenowych biorących udział w cyklu azotowym. Wybierając ceramikę w sklepie zwróćmy szczególną uwagę na jej jakość. Im więcej porów posiada wkład tym jego waga jest mniejsza przy tej samej objętości, np.: litr zwykłej ceramiki waży ok. 1kg natomiast litr wysokiej jakości ceramiki waży kilkaset gram. Tym sposobem litr wysokiej jakości ceramiki posiada taką powierzchnie filtracyjną, jak kilka litrów tańszej ceramiki.
Juwel Cirax to materiał ceramiczny, który razem z niebieskimi gąbkami BioPlus jest siedliskiem najważniejszych kultur bakterii, niezbędnych do skutecznego czyszczenia wody. Bardzo porowaty materiał filtracyjny Cirax stanowi idealną przestrzeń życiową biokultur i zapewnia najwyższą jakość wody. Dla utrzymania odpowiedniej jakości wody proponujemy wymieniać Cirax co 9 – 12 miesięcy.
Zasada działania tego rodzaju filtra jest prosta. Charakteryzuje go podwójny strumień przepływu – z góry jak i z dołu. Do filtra z dołu pobierana jest woda, która po podgrzaniu (wewnątrz jest grzałka) wypompowywana jest z powrotem. Taki przepływ wody gwarantuje stałą temperaturę w całym zbiorniku. Oprócz tego przez górną kratkę do filtra trafiają zanieczyszczenia z powierzchni wody. Dzięki stałej pracy „z góry”, jaką wykonuje filtr, lustro wody pozostaje czyste.
Odpowiednia filtracja to podstawa w utrzymaniu akwarium. Może zadecydować o być albo nie być naszego ekosystemu. Filtr musi być dopasowany tak do rozmiaru zbiornika jak i jego zawartości. Dokładnie tak, jak nasze serce warunkuje życie naszego organizmu. Dobry filtr zapewni zdrowo funkcjonujące akwarium, wspomoże wzrost roślin a oko ucieszy czysta woda.