AKWARIUM HOLENDERSKIE
Jeżeli powiecie zapalonemu i doświadczonemu akwaryście, że właśnie założyliście akwarium słodkowodne, to jego pierwsze pytanie będzie, „czy jest to akwarium z fauną, czy holenderskie?„. W zasadzie te dwa typy akwarium niemal zdominowały pojęcie akwarium słodkowodnego. Dla niewtajemniczonych podpowiemy, że pierwsze to takie, w którym najbardziej istotne są rybki, a rośliny są dla nich jedynie tłem, natomiast w drugim najważniejsze są rośliny akwariowe, a ryby albo są dla nich dodatkiem albo wcale może ich nie być, bo najważniejsza jest flora.
Pojęcie akwarium holenderskie powstało już dosyć dawno. Pierwsze utworzone było w 1930 roku i można powiedzieć, że popularne jest po dziś dzień. Jego fenomen bierze się przede wszystkim stąd, że jest wyjątkowo widowiskowe!!! Każdy kto na własne oczy ujrzy świetnie prowadzone akwarium tego typu z pewnością na nie zachoruje i zapragnie je mieć. Kilkadziesiąt, a może kilkaset różnych kolorów, bogata roślinność idealnie oświetlona zrobi wrażenie na każdym kto będzie miał okazję na nie spojrzeć.
Jak wspomnieliśmy powyżej akwaria holenderskie skoncentrowane są głównie wokół roślinności, która jest tutaj najważniejsza. A jeżeli najważniejsza, to znaczy, że każde umiejscowienie rośliny jest bardzo istotne i nie może być przypadkowe. Istnieją pewne zasady, których powinniśmy przestrzegać, by zamiast mieć akwarium zapełnione roślinami prowadzić zbiornik zaprojektowany jak mieszkanie !!!! Tym właśnie odróżniają się od typowego akwarium naturalnego, w którym rośliny rosną „jak chcą”, a sposób ich ułożenia jest przypadkowy. Akwaria holenderskie można porównać z mieszkaniem lub ogrodem, gdzie rośliny rosną w rzędach i w zależności od ich koloru ustawiane są w taki sposób, by ze sobą kontrastować. Stosuje się tutaj nie tylko rośliny zielone, lecz również czerwone, bordowe i brązowe, które ze sobą współgrają. Oczywiście nie wolno przesadzić z kolorami ! Dominować powinna zieleń, a rośliny pozostałych barw są dla ozdoby.
ZASADY UŁOŻENIA ROŚLINNOŚCI W AKWARIUM HOLENDERSKIM
- ROŚLINY WYŻSZE POWINNY BYĆ SADZONE Z TYŁU AKWARIUM, A MNIEJSZE Z PRZODU
- OBOK SIEBIE SADZIMY ROŚLINY RÓŻNE, A NIGDY TAKIE SAME LUB WRĘCZ PODOBNE
- W AKWARIUM UMIESZCZAMY GŁÓWNIE ROŚLINY ZIELONE, A BARWNE SĄ DLA KONTRASTU
- ROŚLINY W PRZEDNIEJ CZĘŚCI AKWARIUM POWINNY MIEĆ FORMĘ TRAWIASTĄ
PIELĘGNACJA AKWARIUM HOLENDERSKIEGO
Utrzymanie akwarium holenderskiego jest dość trudne i kosztowne. Wynika to z faktu, że po pierwsze wymagane jest znacznie lepsze oświetlenie niż w zwykłym akwarium, a po drugie mamy w zbiorniku rośliny o różnej dynamice wzrostu. Aby prezentowały się one korzystnie musimy niektóre przycinać i regularnie odseparowywać, te które od czasu do czasu usychają lub żółkną.
PODŁOŻE W AKWARIUM HOLENDERSKIM
W większości akwariów z rybami podłoże jest miejscem gdzie sadzimy roślinki, lecz również składowiskiem, w którym zbierają się resztki pokarmów i to co rybki z siebie wydalą. W przypadku akwarium holenderskiego chodzi głównie o efekt wizualny oraz o to, by rośliny mogły dobrze ukorzenić się. Oczywiście im większe rośliny tym dłuższe mają korzenie, a co za tym idzie wymagają więcej podłoża. Jeżeli więc musimy posadzić duże rośliny w tylnej części, to dlatego główna zasada przy kształtowaniu podłoża akwarium mówi, że żwirku powinno być mało z przodu, a w tylnej części dosyć grubo.