Jak założyć akwarium?
Zakładanie akwarium nie jest takie trudne pod warunkiem, że zanim przystąpimy do realizacji dobrze się do tego przygotujemy. Tak to właśnie jest z akwarystyką, że aby wszystko działało sprawnie musimy zakładanie pierwszego akwarium podzielić na podstawowe etapy. Pierwszym etapem jest oczywiście dokładne ZAPLANOWANIE. Drugim są ZAKUPY. Trzecim URZĄDZANIE AKWARIUM i ostatnim etapem jest WPUSZCZANIE RYBEK.
Jeżeli odpowiednio przygotujemy się do każdej fazy, to z pewnością nasze pierwsze akwarium będzie po pierwsze spełniało nasze oczekiwania co do strony wizualnej, a po drugie będzie bardzo funkcjonalne.
PLANOWANIE
Pierwszą o ile nie najważniejszą fazą zakładania akwarium jest precyzyjne zaplanowanie jakiego typu akwarium chcemy (albo możemy mieć), jak duże ma ono być, gdzie je postawimy, jak chcemy je urządzić itd. Wszystkie te elementy mają ogromny wpływ na równowagę biologiczną, dlatego zanim przystąpimy do działania dokładnie przeanalizujmy te kryteria.
Akwaria – rodzaje.
Jak myślimy o akwarium, to przeważnie mamy na myśli zbiornik, w którym pływają jakieś tam rybki. Tymczasem coraz bardziej popularne stają się akwaria tzw. holenderskie, gdzie najważniejsze są rośliny, a kilka wpuszczonych rybek jest tłem dla otaczającej flory. Dziś jednak skupimy się na akwarium, gdzie dominującą rolę odgrywają rybki, a dla zainteresowanych tematem akwarium holenderskiego zapraszam do przeczytania artykułu: Akwarium Holenderskie. To znaczy jakie?
Generalnie występują dwa rodzaje akwariów z rybami: słodkowodne i morskie. Ponieważ akwarium morskie wymaga ogromnych nakładów finansowych i dużej wiedzy, to dlatego ten typ akwarium nie jest polecany początkującym akwarystom. Na pierwsze akwarium nasz wybór powinien paść na słodkowodne z rybami mniej wymagającymi.
Mówiąc o rodzajach akwariów powinniśmy wspomnieć o ich kształcie. Jedni wolą klasyczne proste kształty, innym podobają się wypukłe. Jedno jest pewne ! Łatwiej będzie nam zadbać o pielęgnację prostego akwarium bez żadnych uwypukleń. W pierwszych tygodniach funkcjonowania akwarium pojawiają się w nim glony. Znacznie łatwiej nam będzie usunąć ją z płaskiej szyby niż z wypukłej.
Jak duże wybrać akwarium
Chyba każdy zgodzi się, że ślicznie wyglądają duże kolorowe akwaria, w których flora i fauna jest niezwykle bogata. Lecz jako początkujący akwaryści nie powinniśmy decydować się na duże akwarium, bo szybko może okazać się, że nasze nowe hobby zwyczajnie znudziło się nam albo mamy z nim tyle pracy, że już się nam nie chce. Wydaje się, że najbardziej odpowiednim akwarium dla początkującego akwarysty będzie małe o pojemności 25 litrów. Oczywiście każdy profesjonalny hobbysta zajmujący się akwarystyką od dawna powie, że to jest katorga dla rybek, bo nie będą miały wystarczająco dużo przestrzeni do pływania. Jest tak zasada, która mówi, że „na jedną rybkę powinno przypadać 5 litrów wody„. Zatem jeżeli zdecydujemy się na akwarium 25 L, to ilość rybek nie powinna przekraczać 5-6 ryb. Przy tej wielkości akwarium na sprzęt wydamy mniej pieniędzy i dopiero z czasem, gdy nabierzemy doświadczenia stopniowo możemy zwiększać akwarium albo zmienić jego typ.
Gdzie postawić akwarium
Umieszczenie akwarium w odpowiednim miejscu, to bardzo ważny etap. Musimy wiedzieć, że jeżeli umiejscowimy je np. na parapecie przy oknie, to w mgnieniu oka zaatakują je glony. Jeżeli ustawimy je tuż nad grzejnikiem sytuacja będzie podobna. Najbardziej optymalnym miejscem jest ciemny kąt pokoju, gdzie dociera niewielka ilość promieni słonecznych. Lecz pamiętajmy, że musi to być miejsce gdzie będzie dostęp do prądu, by podłączyć wszystkie urządzenia. Pomyślimy, że rybki i rośliny nie będą prawidłowo rosnąć w ciemnym kącie? Nie martwmy się tym. Dostęp do światła zapewniać powinna pokrywa z oświetleniem, a nie jasne naturalne światło wpadające przez okno.
ZAKUPY
Kiedy mamy już przygotowane miejsce na akwarium i wiemy już jak duże ma ono być czas wybrać się na zakupy. Tu decyzja należy do Was, czy wybierzecie sklep internetowy, stacjonarny, czy taki z galerii handlowej. Na to czy kupicie dobry sprzęt i czy ktoś odpowiednio Wam doradzi nie ma reguły. To wszystko zależy czy osobę obsługującą pasjonuje akwarystyka, czy nie. Jeżeli tak, to niezależnie, który sklep wybierzecie z pewnością udzieli dobrych i rzetelnych informacji jakie akwarium kupić i osprzęt do niego.
Kupując akwarium i osprzęt mamy do wyboru dwie opcje: albo kupić każdą część z osobna albo całe zestawy. Cena będzie zbliżona, ale jeżeli nie jesteśmy pewni jakich firm osprzęt wybrać, to lepiej na początku zdajmy się na to, co oferuje zestaw. Z czasem kiedy nasze doświadczenie będzie większe możemy zainwestować w lepsze wyposażenie lub przerobić je, by dopasować do potrzeb. W dziale akwarium znajdziesz sporo informacji jak przerobić np. oświetlenie. Szczegółowy kosztorys zakupu akwarium wraz z osprzętem i opisami do czego służą poszczególne elementy znajdziecie w artykule „Pierwsze akwarium. Jakie koszty?”. Tutaj wspomnimy tylko co będzie Ci potrzebne i że kupując pierwsze małe akwarium przygotuj się na wydatek około 200-300 zł.
Elementy do uruchomienia pierwszego akwarium:
- akwarium np. 25L
- filtr
- grzałka
- pokrywa z oświetleniem
- termometr
- siatka do odławiania ryb
- czyścik do szyb
- odmulacz dna
- tło do akwarium
- podłoże (żwirek)
Celowo nie wspomniałem tutaj o rybkach, ponieważ NIGDY NIE KUPUJMY RYBEK RAZEM Z AKWARIUM. Pierwsze ryby można wpuścić do akwarium po około 7-10 dniach, bo po tym okresie nasze akwarium nabierze „dojrzałości”. W tym czasie warunki panujące w zbiorniku są mocno niekorzystne dla nich.
URZĄDZANIE AKWARIUM
Wszystko co umieścimy w akwarium ma ogromny wpływ na jego funkcjonowanie. Urządzajmy z rozwagą i starajmy się umieszczać wyłącznie rzeczy kupione w sklepie zoologicznym. Wiele osób popełnia błąd umieszczając w akwarium ładny duży kamień albo drobne kamienie mające zastąpić żwirek w podłożu, które znaleźli na łące. Dobór kamienia i żwirku ma wielki wpływ na życie całego akwarium i tak np. kamienie zawierające w sobie metale mogą powodować szybki rozwój glonów. Kamienie wapienne z kolei są szkodliwe dla ryb. W sklepach zoologicznych znajdziemy wyłącznie takie kamienie i takie podłoże, które jest właściwe do prawidłowego działania naszego akwarium.
Mamy już kupione wszystko co niezbędne więc przystępujemy do działania:
- W pierwszej kolejności co musimy zrobić po przywiezieniu akwarium i osprzętu do domu, to DOKŁADNIE UMYĆ. Aby to zrobić wystarczy woda i gąbka. NIE WOLNO UŻYWAĆ ŻADNYCH ŚRODKÓW CHEMICZNYCH TYPU CIF CZY DOMESTOS !!!!
- PRZYGOTUJMY PODŁOŻE – zanim umieścimy żwirek na dnie akwarium warto go dokładnie wypłukać kilka razy po bieżącą wodą, a potem wyparzyć gorącą wodą, by usunąć ewentualne małe ślimaki, których potem nie opanujemy gdy się rozwiną. Tak przygotowany materiał wysypujemy na dnie akwarium i lekko ubijamy ręką.
- WLEWAMY WODĘ – wodę do nowo zakładanego akwarium możemy pobrać z kranu. Wlewamy ją, lecz nie do końca, abyśmy mogli swobodnie włożyć rękę i posadzić rośliny i zamontować osprzęt. W tym momencie okaże się, że nasza woda jest bardzo mętna i brudna. Dziwne, bo przecież myliśmy żwir. Niestety nie da się go oczyścić w 100%, lecz nie powinniśmy się tym przyjmować. Kiedy uruchomimy filtr, to po kilkunastu lub kilkudziesięciu minutach woda będzie kryształowa
- INSTALACJA I URUCHOMIENIE OSPRZĘTU – montujemy grzałkę, filtr i termometr. Przepraszam, za banalne przypomnienie, ale nigdy nie wkładaj ręki do wody kiedy urządzenia podłączone są do prądu!!!
- DOLEWAMY WODĘ – powinniśmy teraz dolać tyle wody, aby grzałka i filtr były w pełni zanurzone
To są etapy, które musimy zrealizować w pierwszym dniu. Po uruchomieniu osprzętu akwarium spokojnie powinno tak funkcjonować przez 2-3 dni. W tym czasie woda będzie czysta i pozbawiona zanieczyszczeń i powoli nabierze odpowiedniego PH. Po tym okresie przystępujemy do kolejnego etapu, czyli:
- SADZENIE ROŚLIN – jaką wybrać roślinę powinni doradzić wam w sklepie zoologicznym lub zajrzyjcie do działu ROŚLINY AKWARIOWE. Ja tylko podpowiem co należy zrobić zanim umieścimy je w podłożu. Po pierwsze musimy oderwać obumarłe liście, a po drugie prostujemy korzenie. Sadząc roślinkę jej korzenie nie mogą być podwinięte lub mocno rozłożone na boki.
- DOLEWAMY WODĘ – w tym momencie możemy uzupełnić wodę do takiego poziomu, gdzie między jej powierzchnią, a brzegiem akwarium pozostanie około 1 cm.
- ZAKŁADAMY POKRYWĘ Z OŚWIETLENIEM – montujemy świetlówki i zakładamy pokrywę na akwarium.
Po tym etapie pozostawiamy akwarium na kilka dni, a potem przystępujemy do:
- WPUSZCZANIE RYBEK – pamiętajmy tylko o zasadzie wspomnianej na początku artykułu, czy jedna rybka na 5 litrów wody. BARDZO WAŻNE jest, by nie przekładać rybek bezpośrednio z torebki, czy słoika do akwarium, bo mogą dostać szoku termicznego. Najbardziej odpowiednią metodą jest zaczepienie woreczka o brzeg akwarium, by stopniowo wyrównać temperaturę.