Jak zrobić akwarium samemu?

Jak zrobić akwarium samemu?

BUDOWA AKWARIUM

Budowa akwarium nie jest trudną czynnością, lecz wymaga od nas całkiem sporo pracy. W większości przypadków nie chodzi o względy ekonomiczne, lecz raczej o chęć zrobienia zbiornika o wymiarach, które nam odpowiadają. Wprawdzie jest kilka firm, które robią akwaria pod zamówienie, ale czy zrobienie akwarium własnoręcznie nie da większej satysfakcji? Mimo wszystko nie polecamy robić akwarium większego niż 80 cm (najdłuższe ściany) zwłaszcza, gdy jest to nasze pierwsze akwarium. Powstaje więc pytanie: jak zrobić akwarium samemu?

Zanim przystąpimy do pracy, pierwszym zadaniem powinno być skalkulowanie ile będzie nas ono kosztować. U szklarza będziemy musieli zamówić szkło, a w sklepie montażowym lub akwarystycznym silikon, za pomocą którego skleimy je na trwałe. Ale potrzebne będą również inne rzeczy jak sznurek, środek odtłuszczający, uszczelki, paski z drewna i drobny sprzęt (taśmy, szmatki, papier ścierny, aceton) i niestety … pomoc drugiej osoby.

Pierwszą czynnością powinno być ocenienie jakiej wielkości szkło wybrać biorąc pod uwagę grubość, a następnie zamówić je u szklarza. Licząc powierzchnię akwarium nie wolno zapomnieć, iż będzie ona zwiększona na każdym łączeniu o około 0,5 mm przez klej. Przy długości ścian powyżej 1 metra trzeba będzie umieścić dodatkowe wzmocnienie, ale już przy 1,5 m nawet podwójne wzmocnienie.

Proponujemy wykonanie przykładowego i najbardziej optymalnego zbiornika o długości najdłuższej ściany o wymiarze 80 cm. Zbiornik, który wykonamy będzie miał wymiary 80cm x 30 cm x 40 cm (długość x szerokość x wysokość). Grubość szkła 8mm. Przy takich wymiarach będzie to akwarium 96 litrów (około 21 kg wagi netto, a wraz z wodą 150 kg). A poniżej instrukcja, jak je wykonać:

– Ściana przednia i tylna = wymiary całkowite 80 cm x 40 cm (długość x wysokość)
– Spód = Wymiary całkowite 78,3 cm x 28,3 cm
Spód akwarium musi być nieco mniejszy niż wymiary ścian przedniej, tylnej i bocznych, ponieważ do niego będą przyklejone szyby (z boku, nie od góry). Dlatego musimy odjąć kilka milimetrów na warstwę kleju.
– Ściana lewa u prawa = wymiary całkowite 40 cm x 28,3 cm
Ściany lewa i prawa będą przyklejane do przedniej i tylnej, dlatego właśnie ich wymiary muszą uwzględniać warstwę kleju
– Wzmocnienia wzdłużne = wymiary całkowite 70 cm x 4 cm
Przy tej wielkości akwarium wzmocnienia wzdłużne nie są wymagane, a tym bardziej poprzeczne. Jednak, gdy chcemy umieścić pokrywę szklaną dobrze jest je zamontować

WAŻNE! Zamawiając szkło u szklarza warto poprosić go o sfrezowanie wszystkich kątów.

KLEJENIE AKWARIUM

Przystępując do realizacji operacji sklejania akwarium trzeba być przygotowanym na to, iż zajmie to sporo czasu i wymagać będzie cierpliwości. Należy ułożyć obok siebie wszystkie niezbędne elementy, by potem na przykład trzymając ściany nie poszukiwać kleju itd. Mimo wszystko, gdy coś pójdzie nie tak, nie musimy obawiać się, ponieważ silikony akwarystyczne długo schną. Mamy więc około 48 godzin, by coś ewentualnie poprawić. Czasem lepiej jest ponownie odkleić ściany, oczyścić i ponownie sklejać, gdy już będzie suche.

  • Przygotowanie ścian

Każdą ze ścian (KRAWĘDZIE !!!) trzeba dokładnie oszlifować papierem ściernym, aby nie skaleczyć się podczas przenoszenia. Oczywiście jeżeli szklarz wykonał to już wcześniej, nie ma takiej potrzeby

  • Odtłuszczanie

Wszystkie ściany, a w szczególności krawędzie powinny być odtłuszczone alkoholem lub acetonem. Klej nie przywiera do substancji organicznych (np. pot z naszych rąk), dlatego po dokładnym oczyszczeniu nie wolno dotykać szyb inaczej, niż tylko w rękawiczkach.

  • Ułożenie ścian na podłodze

Poniższy rysunek prezentuje, jak powinny być ułożone ściany na podłodze. Takie ułożenie gwarantuje uniknięcie pomyłek

  • Sklejanie

Aby wykonać tę operację warto zaopatrzyć się w pistolet do klejenia. Stożek na końcu możemy uciąć na takiej wysokości, która będzie odpowiadać grubości szkła. Jest to niezwykle istotne, by grubość warstwy kleju nie wystawała poza szkło, ale również, aby nie pasek kleju nie był zbyt wąski. Nakładanie kleju powinno odbywać się precyzyjnie, bez żadnych przerw i odstępów. Nie może być uszkodzeń na całej długości.

  • Montaż

Zacznijcie od doklejenia do spodu szkła tylnego. Niestety potrzebny będzie nam tutaj pomocnik, bowiem jedna osoba nie utrzyma jednocześnie kilku szyb precyzyjnie doklejając je. Szyby muszą być idealnie spasowane, dlatego jedna osoba powinna trzymać szyby, a druga doklejać. Uwaga!!! Szyby mogą ślizgać się na kleju, dlatego dokładając szybę jedną do drugiej trzeba zwrócić szczególną uwagę, by dokładnie przymierzyć i nie przesuwać jej. Następnie trzeba mocno docisnąć, by usunąć pęcherzyki powietrza. Po doklejeniu szyby tylnej, montujemy szyby boczne, a na samym końcu szybę przednią (schemat poniżej)

 

  • Wygładzanie

Ponieważ klejąc akwarium ściany trzeba mocno dociskać, możemy być pewni, że nadmiar kleju wydostanie się poza spoiny. Ułatwić nam może taśma, którą należy nałożyć tuż obok spoin. Czynność ta jest niezwykle ważna, bowiem będzie miała ogromny wpływ na estetykę.

48 godzin później

Po 48 godzinach klej powinien być już suchy i twardy. Usuwamy więc taśmę i nadmiar kleju za pomocą nożyka. Ostry nożyk powinien załatwić sprawę

  • Próba

48 godzin, to wystarczający czas, by przetestować efekt naszej pracy. Stopniowo i powoli zapełniamy je wodą i czekajmy na efekty. Gdy pojawią się bardzo drobne przecieki możemy zapełnić je klejem za pomocą pistoletu, z tymże pamiętajmy, iż musi się to odbywać w warunkach idealnej suchości. Opróżniamy więc zbiornik, osuszamy i uzupełniamy miejsca przecieków. Gdy jednak są miejsca, w których poważne braki kleju powodują szybkie odprowadzanie wody na zewnątrz, nie pozostaje nam nic innego jak rozdzielić boki, osuszyć i oczyścić ściany. Wówczas należy wrócić do punktu pierwszego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *