Koszty zakupu pierwszego akwarium.
AKWARIUM
Jeżeli nigdy nie miałeś akwarium, to z pewnością Twoje pierwsze akwarium nie powinno być zbyt duże, aby potem nie żałować wydanej kwoty. Samo akwarium nie jest takie drogie, lecz im jest ono większe tym droższe jest jego wyposażenie. Fachowi akwaryści powiedzą, że błędem jest zakup małego akwarium np. 25 litrowego (koszt ok. 30-50 zł), ponieważ rybki będą się w nim męczyć. Ja się z tym nie zgadzam. Uważam, że małe akwarium, to najlepsze rozwiązanie dla początkującego akwarysty.
Kiedy pojawią się pierwsze problemy jak chociażby z glonami lub ślimakami, a Twoja walka z nimi będzie przez jakiś czas nieskuteczna, to prawdopodobnie pojawią się pierwsze oznaki zniechęcenia. Możecie żałować, że niepotrzebnie wydaliście dużo pieniędzy.
WYPOSAŻENIE AKWARIUM
Oprócz akwarium potrzebne Ci będzie wyposażenie, które po pierwsze zapewni rybkom i roślinom odpowiednie warunki, a po drugie ułatwi Ci jego pielęgnację. Wspomnę tylko ogólnikowo co będzie Wam potrzebne, a więcej informacji znajdziecie w poszczególnych działach
FILTRY
(do akwarium 25L koszt około 50 zł)
Filtr w akwarium, to podstawowe wyposażenie. Dzięki niemu po pierwsze odpowiednio napowietrzymy wodę, by rybki miały czym oddychać, a po drugie oczyszcza on wodę z drobnych zanieczyszczeń. Oczywiście im większy filtr, tym większa wewnątrz gąbka i łatwiej zadbać o czystość. Lecz zdajmy sobie sprawę, że decydując się na duże akwarium będziemy kupić większy filtr, a w rezultacie więcej pieniędzy.
POKRYWA Z OŚWIETLENIEM
(do akwarium 25L koszt około 40 zł)
Pokrywa w akwarium spełnia trzy podstawowe funkcje:
A: jedną z nich jest dostarczanie wystarczająco dużo światła
B: drugą jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności w akwarium. Jeżeli zdecydujemy się na brak pokrywy, to woda będzie znacznie szybciej parować
C: zapewnienie bezpieczeństwa rybkom. Niektóre gatunki ryb niemal uwielbiają wyskakiwać z akwarium, co może być dla nich tragiczne.
GRZAŁKA
(do akwarium 25L koszt około 40-50 zł)
Dla większości ryb temperatura wody powinna być większa niż 22 st. C i powinna być stała niezależnie od pory dnia. W nocy jest chłodniej niż w ciągu dnia, co szczególnie objawia się zimą kiedy często obniżamy temperaturę w domu. Dla ryb akwariowych jest to niekorzystne, dlatego jeżeli chcemy zapewnić im komfort powinniśmy wybrać grzałkę z termostatem, który w razie spadku temperatury wody załączy ogrzewanie i doprowadzi ją do ustalonej temperatury.
TERMOMETR
(do akwarium 25L koszt około 5 zł)
Termometr, to chyba najmniejsza inwestycja jeżeli chodzi o akwarium. Do czego jest on potrzebny? W zasadzie do monitorowania temperatury wody. Jak każde urządzenie również i grzałki mogą się zepsuć. Często awarii ulegają termostaty i wówczas temperatura skacze. Oczywiście możemy zainwestować w termometr elektroniczny, lecz przy pierwszym akwarium jest to chyba niepotrzebne.
SIATKA DO ODŁOWU RYB
(do akwarium 25L koszt około 10 zł)
Kiedy zabieramy się do czyszczenia akwarium powinniśmy pomyśleć o wcześniejszym odłowieniu rybek i przełożeniu ich na te czas do innego zbiornika. Aby niepotrzebnie nie stresować ich musimy je odłowić, a do tego właśnie służy siatka do odłowu ryb.
ROŚLINY AKWARIOWE
(koszt 1 roślinki np. moczarki ok. 5-10 zł)
Rośliny są niezbędnym elementem każdego akwarium. Nie dość, że zapewniają miejsce, w którym ryby uwielbiają chować się, to jeszcze dostarczają im tlen. Ponadto niektóre gatunki roślin oczyszczają akwarium pozbywając się glonów.
CZYŚCIK DO SZYB
(cena około 10 zł)
Czyścik jest niezbędnym wyposażeniem każdego początkującego akwarysty. Z czasem będziemy używać go mniej jednak w pierwszych tygodniach od uruchomienia naszego pierwszego akwarium pojawiają się glony, których nie zatrzemy z szyb w żaden inny sposób jak używając właśnie czyścika (skrobaczki) do szyb akwariowych.
ODMULACZ DNA
(koszt około 15-20 zł)
Odmulacz dna będzie nam potrzebny niemal co tydzień. W każdym akwarium musimy podmieniać około 10-15% wody i uzupełniać ją świeżą, lecz odstaną wodą. Aby nie męczyć się słoikiem czy innym pojemnikiem wystarczy zaopatrzyć się w grawitacyjny odmulacz dna, dzięki któremu po pierwsze oczyścimy dno akwarium, a po drugie będziemy mogli wylać owe 10-15% wody.
PODŁOŻE DO AKWARIUM
(koszt około 40-50 zł)
Podłoże w akwarium jest niezbędne. Ryby jak każde inne stworzenia załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne, które albo będą leżeć na dnie akwarium albo właśnie między małymi kamykami drobnego żwirku. Z pewnością bardziej atrakcyjnie będzie wyglądać dno, że żwirem ponieważ nie będzie widać brudu, który wytwarzają rybki
TŁO DO AKWARIUM
(koszt około 15 zł)
Tło do akwarium nie jest niezbędnym jego elementem. W zależności od gustu możemy albo z niego skorzystać albo pozostawić akwarium na tle np. ściany. Jednak musimy wspomnieć, że tło w akwarium, to nie tylko element dekoracyjny, lecz również spełnia inne funkcje. Otóż tło ma za zadanie zapewnić mniejszy dostęp światła dziennego, dzięki któremu glony szybciej rozwijają się w naszym akwarium. Zatem osobiście polecamy zaopatrzyć się w dowolne tło, a wybór nadruku pozostawiamy Waszym gustom
OZDOBY AKWARIOWE
(koszt od 20 zł do 120 zł)
Ozdoby akwariowe oczywiście wzbogacają nasze akwarium pod warunkiem, że nie są kiczowate. Tak jak przywiązujemy uwagę do wystroju naszego mieszkania, tak i podobnie powinniśmy myśleć o akwarium. Oszem możemy kupić jakiś zameczek albo samochodzik, ale chyba nie o to chodzi w akwarium. Starajmy się, aby nasze akwarium wyglądało maksymalnie naturalnie. Znacznie korzystniej będzie wyglądać korzeń i kamienie niż kiczowaty domek.
PODSUMOWANIE
Zliczając poszczególne elementy wychodzi, że koszt zakupu akwarium (małego 25 Litrów), to około 250-300 zł. Oczywiście możemy kupić samo akwarium, a potem cały osprzęt, lecz możemy również zaopatrzyć się w pełny zestaw, który oferuje każdy sklep zoologiczny. Cena wyjdzie podobna, lecz po jakimś czasie kiedy nabierzemy doświadczenia szybko zorientujemy się, że byłoby lepiej jednak gdybyśmy kupili wszystkie sprzęty osobno. Niestety często okazuje się, że zestawy albo mają nieodpowiednie oświetlenie albo filtr jest zbyt mały i będziemy musieli czyścić go znacznie częściej. Dlatego osobiście polecamy zapoznanie się z naszymi działami jak oświetlenie, filtry, podłoża, by odpowiednio skomponować swoje nowe akwarium.