Pokarm Dla Ryb Akwariowych – Jaki Rodzaj Wybrać.
Czy wiecie, że aby mieć idealny pokarm dla ryb, wystarczy pozostawić kawałek czerwonego mięsa na kilka dni w temperaturze pokojowej? Z pewnością zalęgną się w nim larwy much i obiad dla rybek gotowy.
Cóż, nam ludziom z pewnością by taki obiad nie smakował, ale każdy organizm ma swój specyficzny gust. Tak samo specyficzny jest pokarm dla ryb
Czym jeszcze dobrze jest je poczęstować?
POKARMY PREPAROWANE
Są one przygotowane ze składników naturalnych, ale wzbogaconych sztucznie. Ich zaletą jest to, że długo zachowują swoje właściwości oraz termin. Są bardzo wyselekcjonowane i zawierają zdrowe składniki. Pokarmy te obok zwykłych składników odżywczych zawierają także takie naturalne barwniki jak karoten, czyli stosując je nadajecie rybom kolorków
PŁATKI
Są najbardziej popularne. Co ciekawe, na początku widnieją na lustrze wody, by następnie stopniowo nasiąkać wodą i opadać na dno, co sprawia, że świetnie nadają się dla rybek stacjonujących w środku akwarium oraz przy jego tafli.
GRANULAT
Może być tonący lub pływający, co jest zależne od tego, dla jakich rybek został on przygotowany, czy dla stacjonujących przy lustrze wody czy na dnie
TABLETKI
Tabletki możecie przykleić do ścianki akwarium albo umieścić na dnie. Przeznaczone są dla takich ryb jak glonojady czy kiryski. Zaletą tego pokarmu jest to, że możecie go umieścić w takim punkcie akwarium jakim chcecie.
PAŁECZKI
Swoim wyglądem imitują larwy owadów i inne wodne zwierzątka
POKARMY LIOFILIZOWANE
Oto pokarm dla ryb pomiędzy karmą naturalną i sztuczną, czyli uwolnione z wody larwy skorupiaków i owadów oraz zooplankton. Pewnie niejedna osoba zastanawia się, na czym polega proces liofilizacji. Otóż jest to zamrożenie żyjątek i umieszczeniu ich następnie w próżni, dzięki czemu woda odparowuje. Zaletą tej karmy jest to, że zachowuje ona swoje właściwości odżywcze, smakowe oraz zapach. Co więcej jest lekka oraz tania. Nie jest odrębnym jedzeniem, ale świetnym uzupełnieniem płatków i granulatu.
POKARMY SUSZONE
Rzeczywiście, karma suszona ma dużo białka, dlatego jest świetna dla młodych rybek i skorupiaków, które intensywnie rosną. Pokarm suszony zawiera także barwniki, które sprawiają, że ryby nabierają wyrazistych kolorów. Karma suszona może mieć formę płatków, proszku ale może też być w formie całych żyjątek czy też małych ryb. Można je umieścić pomiędzy rośliny w akwarium. Suszone możecie kupić zarówno krewetki, ochotki, stynki, jak i plankton, artemie czy rozwielitki.
POKARMY NATURALNE
Trzeba przyznać, że karma naturalna jest najlepsza dla akwariowych ryb. Dla ryb drapieżnych oraz wszystkożernych karmą będą oczywiście żywe organizmy, a dla roślinożerców akwariowych będą to glony, warzywa czy wodne rośliny.
Skąd wziąć naturalny pokarm dla ryb?
Możecie ją na przykład złowić albo samemu wyhodować lub po prostu kupić
Jeśli macie w domu dużo skórek banana, siana, marchwi, buraków, spróbujcie tego: PIERWOTNIAKI
Tak, pierwotniaki uwielbiają skórki od banana. Możecie je wyhodować samemu. To dobry pokarm dla narybku.
Jeśli chcecie wyhodować pokarm w jeden dzień, spróbujcie tego: LARWY SOLOWCA
Rzeczywiście, już w ciągu 24 godzin wyhodujecie larwy! Wystarczy kupić zarodki w sklepie zoologicznym, zalać wodą z niejodowaną solą i trochę poczekać. Nakarmicie tym narybek i dorosłe rybki
Jeśli chcecie zamrozić pokarm na zimę, spróbujcie tego: LARWY KOMARÓW
Tak, można je zamrozić. Mrożone kupicie także w sklepach. To idealny pokarm dla drapieżnych ryb. W formie mrożonej kupicie także larwy ochotek.
Jeśli szukacie pokarmu w kałuży, spróbujcie tego: OCZLIKI I ROZWIELITKI
Rzeczywiście, można je odłowić w długo zasychających kałużach. Ale kupicie je także w sklepie liofilizowane albo suszone.
Jeśli szukacie dobrego pokarmu dla ryb mięsożernych, spróbujcie tego: TUBIFEXY
Czyli po polsku rureczki, podobne do dżdżownicy podłużne pierścienice czerwone o długości około 8 cm. Kupicie je liofilizowane albo suszone
Jeśli macie w domu butelkę i nagniłą śliwkę, gruszkę albo starte jabłko, spróbujcie tego: MUSZKI OWOCÓWKI
Nadgniłą gruszkę lub inną pożywkę włóżcie do butelki i wystawcie na świeże powietrze, po dniu lub dwóch zakorkujcie gazą. I pokarm gotowy!
Jeśli szukacie pokarmu dla dużej drapieżnej ryby, spróbujcie tego: DONICZKOWCE I DŻDŻOWNICE
Można je wyhodować albo kupić w sklepie wędkarskim. Pamiętajcie o tym, aby przed podaniem rybom pokarmu przegłodzić dżdżownice.
Jeśli znaleźliście gdzieś kawałek czerwonego mięsa, spróbujcie tego: LARWY MUCH
Prawdopodobnie zalęgły się one właśnie tam. Możecie też celowo postawić kawałek mięsa na kilka dni. Będziecie mieli świetny obiad dla rybek.
A Wy, na który pokarm dla rybek stawiacie: na pierwotniaki czy coś bardziej konkretnego?