Różanka (siekierka)

Rozwój. Rozwój embrionalny różanki trwa około 23 dni, a larwalny do 45 dni od chwili zapłodnienia. Jaja po przedostaniu się do jamy skrzelowej małża szybko obrastają nabłonkiem skrzelowym. Początkowo u powstałego zarodka wykształca się głowa i bardzo małe oczy. Ciało zarodka opasuje w połowie woreczek żółtkowy. Na woreczku żółtkowym widoczne są występy, które ułatwiają utrzymanie się zarodka między listkami skrzelowymi mięczaka. Ciało zarodka ustawia się w kanałach śródskrzelowych głową przeciw prądowi wody. Przy długości 6,24 mm zostaje zakończona segmentacja ciała i rozpoczyna się krwiobieg. Zarodek o długości 7 mm ma równocześnie trzy rodzaje sieci naczyń oddechowych. W pełnym rozwoju znajdują się naczynia fałdu płetwowego, a na ogonie sieć podstrunowa i nadstrunowa. Równocześnie tworzą się naczynia oddechowe woreczka żółtkowego. Naczynia skrzelowe mają jeszcze bardzo małe znaczenie (Grodziński, 1971). Przy długości 8 mm zaczyna uwidaczniać się płetwa grzbietowa. U zarodków o długości 9 mm rozwija się szkielet płetw nieparzystych oraz skrzela, które przejmują funkcję narządów oddechowych (Kryżanovskij, 1949). Obserwuje się ruchy gęby. Larwy opuszczają jamę skrzelową małża mając długość od 10 do 11 mm i będąc daleko posuniętymi w rozwoju.

Pokarm. Pokarm różanki stanowią głównie glony. Pokarm zwierzęcy, zwłaszcza skorupiaki planktonowe, występuje w przewodzie pokarmowym sporadycznie. Ryby hodowane w akwariach zjadają małe rozwielitki (Daphnia) i małe rureczniki (Tubifex). Podczas tarła obserwowano także zjadanie przez trące się różanki jaj złożonych obok małża (Feliksiak, 1955). Graniczną temperaturą, w której jeszcze ryby żerują jest 8 °C (Smolian, 1920).

Tabela. Wzrost długości ciała (l.c. i l.t. w cm) i masy ciała (W w g) różanki.

Różanka charakteryzuje się powolnym tempem wzrostu długości i masy ciała. Osiąga najwyżej od 8 do 9 mm długości całkowitej. Jest najmniejszą z ryb karpiowatych występujących w wodach śródlądowych Polski. Tempo wzrostu długości i masy ciała przedstawia tabela 106. Różanka nie jest objęta okresem ochronnym, ani nie podlega wymiarowi ochronnemu.

Siedlisko i znaczenie gospodarcze

Różanka jest rybą zamieszkującą rzeki i jeziora. W rzekach najczęściej zamieszkuje krainę brzany. Gromadzi się w mało liczne stada, przebywające prawie stale w jednych i tych samych miejscach. Występowanie tych ryb uzależnione jest w głównej mierze od występowania mięczaków, które są konieczne do rozwoju. Różanki w łożysku rzek przebywają czasami na bardzo dużym prądzie. Nie unikają rozlewisk popowodziowych. Są dosyć wrażliwe na niedobór tlenu. Najlepszym okresem połowów są miesiące letnie, kiedy różanki występują w różnowiekowym stadzie. W jeziorach wybierają wtedy stanowiska o dnie piaszczystym.

Różanka nie ma żadnego znaczenia gospodarczego. Hodowana jest czasem jako ryba akwaryjna. Nie znajduje również zastosowania jako przynęta przy połowach wędkarskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *