Śliz (Noemacheilus barbatulus)

Do rodziny piskorzowatych należą małe ryby o walcowatym kształcie ciała i dolnym ustawieniu otworu gębowego, który jest otoczony przynajmniej 6 wąsami. Piskorzowate prowadzą denny tryb życia. Mają dodatkowe oddychanie jelitowe. U nas występują 3 gatunki: śliz, piskorz i koza.

Śliz (Noemacheilus barbatulus). 

Gatunek ten i jego liczne podgatunki występują w wodach śródlądowych Europy z wyjątkiem półwyspów śródziemnomorskich i zlewiska Oceanu Lodowatego Północnego. W naszym kraju śliza możemy spotkać w strefie przybrzeżnej czystych rzek, w strumieniach i dużych jeziorach o dnie żwirowatym i piaszczystym. Złowienie tej ryby nie jest łatwe. Czasami wpada do sieci na plankton, gdy przeszukuje się miejsca między kamieniami. Przestraszona, ucieka bardzo prędko zostawiając charakterystyczne ślady na piasku.

Należy ją transportować jak najkrócej, w zimnej wodzie. Śliz dorasta do 15 cm długości. Ciało ma wydłużone, walcowate, w dużej części pozbawione łusek, o wyraźnej linii bocznej. Otwór gębowy ma ustawienie dolne i jest otoczony 6 wąsikami, z których 4 zwisają ku dołowi w przedniej części paszczy, a 2 dłuższe znajdują się w jej kącikach. Płetwa ogonowa ma równo ściętą krawędź. Ubarwienie śliza jest zmienne, maskujące, zwykle żółtobrązowe, na grzbiecie^ ciemniejsze — zielonkawe, na spodzie jaśniejsze — usiane nieregularnymi brązowymi plamkami. Płetwy są bezbarwne, z wyjątkiem żółtej odbytowej. Różnice płciowe są nieznaczne. Samce są smuklejsze, mają większą płetwę piersiową i zgrubiały drugi promień płetwy piersiowej.

Akwarium dla śliza powinno być niskie, o pojemności 100 litrów, wypełnione czystą, zimną, często wymienianą częściowo wodą. Jej temperatura nie powinna przekraczać 18°C. Na żwirowatym lub piaszczysto-kamienistym dnie powinny znajdować się pojedyncze, umocnione rośliny, kawałki drzewa i korzenie, pełniące rolę kryjówek. Wskazany jest dostęp światła do akwarium. Filtrowanie, przewietrzanie, ruch wody korzystnie wpływają na utrzymanie ryb w dobrej kondycji. Śliz jest rybą denną. Potrafi godzinami spokojnie „siedzieć” na kamieniu czy korzeniu, aby później nagle podpłynąć do powierzchni wody i równie nagle opaść w wyprostowanej pozycji na dno.

W naturze śliz odżywia się larwami jętek, ślimakami oraz ikrą. W akwarium przyzwyczaja się do zjadania każdego pokarmu, który znajduje się na dnie. Śliz dojrzewa w 2. roku życia, rozmnaża się od kwietnia do maja. Udawało się rozmnażać go w akwarium. W warunkach naturalnych samica składa ikrę na kamieniach i kawałkach drzewa znajdujących się na płyciznach, zwykle nocą. Jedna samica składa do 400 dużych jaj o średnicy około 1 mm. Młode wylęgają się po 2—6 dniach. Można je wyżywić pokarmem pyłowym i glonami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *